Co to jest wartość opałowa?

Wartość opałowa (inaczej kaloryczność) – to jeden z najważniejszych parametrów węgla, gdyż określa jego wydajność energetyczną. Oznacza to ilość energii-ciepła, którą w wyniku spalania otrzymamy. Dlatego im wyższa kaloryczność, tym więcej ciepła uzyskamy. Wartość opałowa i ciepło spalania to dwie różne rzeczy. Warto zwrócić uwagę na to, która wartość podawana jest na worku. Należy strzec się nieuczciwych sprzedawców, którzy wartością opałową nazywają ciepło spalania.

Czym różni się wartość opałowa od ciepła spalania?

Ciepło spalania – w przeciwieństwie do wartości opałowej – uwzględnia energię odzyskaną ze skroplenia pary wodnej zawartej w produktach spalania. Z tego względu, że nie ma bezwodnych paliw, jest to parametr czysto teoretyczny. Jego wartość jest każdorazowo wyższa niż wartość opałowa, dlatego robi wrażenie, jeśli jest podana na worku jako wartość podstawowa. Niemniej jednak należy pamiętać o tym, że to nie ciepło spalania a wartość opałowa decyduje o tym, ile energii uzyskamy z węgla.

Co to jest spiekalność węgla?

Za miernik zdolności węgla do tworzenia spieków koksowych uznaje się wskaźnik RI (tzw. liczba Rogi). Im jest on wyższy, tym większe i twardsze spieki powstają w strefie odgazowania węgla. Wysoka spiekalność prowadzi do gromadzenia się spieczonego popiołu i żużlu na palniku. Konsekwencją tego jest spadek efektywności spalania paliwa. Jest to wartość decydująca o bezawaryjnej pracy pieca retortowego Do zastosowań w piecach retortowych polecamy stosowanie węgli o spiekalności (liczba Rogi) od 0 do 30.

Co oznacza zawartość siarki w węglu?

Zawartość siarki to wskaźnik mówiący o szkodliwości spalin dla środowiska. Zbyt wysoka zawartość siarki powoduje wydzielanie się nieprzyjemnych zapachów, oraz pojawienie się związków chemicznych, które w połączeniu z parą wodną tworzą kwas siarkowy. Ten z kolei jest przyczyną korozji kotłów. Zjawisku takiemu towarzyszy wydzielanie się nieprzyjemnych zapachów.

Co oznacza zawartość popiołu w węglu?

Współczynnik ten określa ilość popiołu, jaka powstanie w procesie spalania. Parametr ten pozwala ustalić, czy konieczne jest czyszczenie pieca i popielnika. Im wyższa zawartość popiołu, tym częściej należy czyścić popielnik.

Zawartość popiołu w węglu – czy to ważne?

Zawartość popiołu mówi nam ile popiołu pozostanie w piecu po spaleniu węgla. Podawana w procentach waha się od około 4% dla najlepszych pod tym względem węgli przez 6-12% dla większości produkowanych w Polsce węgli do nawet ponad 20% dla węgli z kopalni odkrywkowych. Oczywiście im więcej popiołu pozostaje w piecu tym więcej niedogodności związanych z koniecznością jego wyniesienia i utylizacji.

Co oznacza wilgotność węgla?

O zawartości wilgoci w węglu decyduje wiele czynników, do których należą m.in zawodnienie pokładu, sposób urabiania, wzbogacania, transportu i przechowywania węgla, a także rodzaj sortymentu.

Kupiłem ekogroszek workowany w workach polietylenowych. Po otwarciu w worku zauważyłem wodę. Czy to normalne?

Ekogroszek który wysyłamy naszym klientom nie jest przemoczony, nie trzymamy go jednak pod zadaszeniem. Jednak po zapakowaniu w szczelne worki, węgiel, jak każdy kamień ma w sobie naturalną wilgoć, która w procesie parowania skrapla się wewnątrz worka. Nie wpływa to jednak znacząco na jakość kupowanego ekogroszku.

Uziarnienie węgla – na ile to dla mnie istotne?

Pod tym pojęciem kryje się nic innego, jak wielkość pojedynczych brył. Posortowany węgiel zasadniczo podzielimy na:

  • miał węglowy (polski 0 – 20 mm, rosyjski 0 – 25 mm)
  • groszek II (8 – 20 mm)
  • groszek I (16 – 31,5 mm)
  • orzech II (50 – 25 mm)
  • orzech I (40 – 80 mm)
  • kostkę (63 – 200 mm)

Oczywiście w każdym sortymencie dozwolona jest pewna ilość podziarna tzn. Miału.

Rozmiar węgla dobieramy wedle osobistych preferencji, ale przede wszystkim – kierując się specyfikacją pieca. Porównując surowiec o podobnych cechach, węgiel sortymentu o większym uziarnieniu palić się będzie dłużej, wymagając rzadszego uzupełniania paliwa w kotle.

Jaki węgiel do jakiego kotła?

W zależności od sortymentu węgla kamiennego, jakim należy palić w kotle, możemy mówić o kotłach:

  • tradycyjnych na węgiel kamienny –  przeznaczonych głównie do palenia w nich węglem z grupy sortymentów grubych. W nich jest spalany głównie orzech czyli węgiel o wielkości ziaren 25 – 80 mm.
  • miałowych – do spalania miału węglowego. Miał dobrze pali się jedynie w przystosowanych do tego kotłach (nadmuch, rozprowadzenie powietrza w komorze i sterownik płynnie sterujący powietrzem).
  • retortowych – czyli wyposażonych w podajnik paliwa, najczęściej przeznaczonych do spalania węgla sortymentu ekogroszek, groszek.

Czym jest ekogroszek?

Ekogroszek – jest to węgiel ekologiczny, o niskiej zawartości siarki, wysokiej wartości opałowej i niskiej zawartości popiołu. Ich uziarnienie nie przekracza 25mm. Do spalania ekogroszku używa się niskoemisyjnych kotłów z podajnikiem tłokowym lub ślimakowym, które charakteryzują się wysoką sprawnością.W praktyce oznacza to, iż kotły po uzupełnieniu zasobnika mogą pracować kilka dni bezobsługowo, a przy kotłach z większym zasobnikiem czas ten jest jeszcze dłuższy. Bardzo ważnym parametrem w przypadku ekogroszku jest spiekalność. Do produkcji ekogroszków selekcjonuje się węgle o niskiej spiekalności. Dlatego też tak ważne jest by kupować ekogroszki z pewnego źródła. Atestowane ekogroszki posiadają świadectwo badania, tzw. znak bezpieczeństwa ekologicznego.

Jak mam mieć pewność że kupuję właściwy ekogroszek?

Na rynku jest wiele rodzajów ekogroszków, jeszcze więcej węgli które ekogroszkami nie są, ale pod taką nazwą są sprzedawane przez nieuczciwych handlowców. Najważniejsze to wiedzieć jakie parametry jakościowe powinien spełniać nasz ekogroszek. Uziarnienie to standardowo 5 – 25mm lub 8 – 25mm, kaloryczność to min 24MJ/kg, popiół (dla naszej własnej wygody) powinien być niski – do 7%, siarka dobrze żeby nie przekraczała 0,6% (przy zbyt wysokiej siarce mogą korodować metalowe elementy pieca. Jednak przede wszystkim najważniejszym parametrem jest spiekalność, która w skali Rogi nie powinna przekraczać 20. Najbezpieczniej jest kupować u sprawdzonych dostawców, którzy od lat są na rynku. Warto również przed zakupem większej partii towaru na kolejny sezon, zakupić wcześniej 1-2 worki i sprawdzić jak dany ekogroszek sprawdza się w naszym piecu.

Tani czy dobry?

Niska cena za tonę opału nie oznacza jeszcze, że zakup jest atrakcyjny. Najważniejszy jest stosunek ceny do kaloryczności, czyli cena za 1 GJ ciepła zawartego w węglu, oraz ilość popiołu, wartość RI, wilgoć.

Lepszy węgiel słabszy czy mocniejszy?

Nie zawsze opłaca się kupować najbardziej kaloryczny węgiel, jaki jest dostępny. Wysokolaloryczny opał nie zostaje w pełni spożytkowany w cieplejsze dni i zamiast zysków daje straty na dymie i sadzy. Ale za to będzie świetnie trzymał w dni mroźniejsze. Niskokaloryczny opał spala się czyściej i efektywniej nawet przy mocno dodatnich temperaturach. Ale za to w mroźniejsze dni będziemy musieli zużyć go o wiele więcej.Najlepsza strategia to zakup dwóch rodzajów paliwa: słabszego węgla na dni cieplejsze, a mocniejszego węgla na dni chłodniejsze. W ten sposób najlepiej wykorzystuje się zalety obu rodzajów paliw.

Kiedy najlepiej zakupić ekogroszek?

Najlepsza pora na zakup węgla jest wiosna- lato. W tym okresie pakowany ekogroszek ma najmniejszą zawartość wilgoci więc kupujemy więcej energii niż w okresie jesienno-zimowym ,gdyż opady atmosferyczne częściowo wpływają na zawartość wody w masie węgla. Ponadto w okresie letnim kopalnie i sprzedawcy obniżają ceny.

Czy można dokonać zakupu jednego worka na próbę?

Tak ,oczywiście. Bardzo często zachęcamy naszych nowych klientów, aby przed zakupem większej ilości węgla zakupili węgiel w worku,którym są zainteresowani. Taką prośbę należy zgłosić u handlowców których dane podane są na stronie naszego sklepu internetowego.

Kiedy lepiej kupować węgiel workowany, a kiedy luzem?

Węgiel popakowany w worki jest znacznie wygodniejszą formą. Dzięki 25-kilogramowym opakowaniom wiadomo, ile węgla pozostało nam do końca sezonu grzewczego. Możemy również szybko i sprawnie przenieść materiał do kotłowni, bez użycia dodatkowych urządzeń. Dzięki temu możemy również składować na zewnątrz węgiel przez cały rok. Zmniejsza to także ilość miejsca, które materiał zajmuje. Workowany węgiel możemy również składować na palecie, co sprawia, że istnieje możliwość ułożenia worków jeden na drugim. Jeżeli jednak posiadamy dodatkową kotłownię, bądź miejsce gdzie możemy składować węgiel znacznie tańszą formą jest dostawa towaru luzem (szczególnie w obrębie 20-30 km od Szczecina).

Jak długi jest czas oczekiwania na zamówione produkty?

Dokładamy wszelkich starań, aby czas oczekiwania na realizację zamówienia był, jak najkrótszy. Szacowany termin dostawy pod drzwi klienta wynosi od 2-7 dni roboczych w dowolnie wyznaczonym miejscu w kraju.

Czy kurier/dostawca wyładuje paletę z samochodu?

Oczywiście, że tak. Współpracujemy z firmami transportowymi dysponującymi samochodami dostawczymi, specjalnie przystosowanymi do transportu i rozładunku węgla. Kurierzy posiadają samochody wyposażone albo w windę hydrauliczną, bądź wózek do ciągnięcia palety po terenie płaskim i utwardzonym.

Czy paleta jest zwrotna?

Nie. Paleta na której kurier dostarczy węgiel pozostaje Państwa własnością.

Czy kurier/dostawca wniesie opał do piwnicy?

Kurier/dostawca nie wnosi zamówionego opału do piwnicy, oraz do żadnych pomieszczeń gospodarczych chyba, że istnieje możliwość na wciągnięcie palety wózkiem paletowym po płaskiej, utwardzonej nawierzchni.

Ważne! Jeśli infrastruktura Państwa terenu nie pozwala na bezpieczne przemieszczenie palety z węglem, gdyż jest nie utwardzona, brama wjazdowa jest zbyt wąska lub występują inne trudności kurier poprosi państwa o zorganizowanie rozładunku. W jedynie wyżej opisanym przypadku kurier pozostawi przesyłkę poza wskazanym miejscem rozładunku tj np. Przed bramą wjazdową.

W szczególnych sytuacjach kiedy węgiel jest zamawiany przez np. Osobę niepełnosprawną, po uzgodnieniu z kierowcą istnieje możliwość rozładunku worków z węglem.

Kto może być zwolniony od akcyzy?

W ustawie o podatku akcyzowym przewidziano szereg zwolnień przedmiotowych od akcyzy dla wyrobów węglowych zużywanych zarówno do celów innych niż działalność gospodarcza, jak również zużywanych do prowadzenia niektórych rodzajów działalności gospodarczej. Zwolnienia wyrobów węglowych zużywanych do celów innych niż działalność gospodarcza obejmuje m.in gospodarstwa domowe, pośredniczące podmioty węglowe, organy administracji publicznej, podmioty systemu oświaty itp. .

Czy przy zakupie węgla na potrzeby firmy muszę zapłacić akcyzę?

W przypadku dokonania prawidłowego zgłoszenie do Urzędu Celnego właściwego dla miejsca prowadzenia Państwa firmy w wyniku, którego organ wydał dokument w postaci zwolnienia od podatku akcyzowego to wniesienie opłaty akcyzowej nie będzie konieczne. W przypadku braku wyżej opisanego dokumentu konieczne będzie wniesienie opłaty akcyzowej.